Zapísať do zoznamu obľúbených

Váľanky

2020-02-13
Váľanky

V chladnom zimnom dni iba teplé topánky udržia Vaše nohy a prsty v príjemnej teplote. A pre túto úlohu sú najvhodnejšie dámske snehule váľanky - topánky inšpirované tradičnou obuvou Eskimákov.


Čo sú váľanky?

Váľanky, tiež nazývané kedysi kapce, sú mäkké topánky, ktoré pôvodne nosili obyvatelia arktických oblastí na Aljaške, v Kanade, Grónsku a Rusku, z kmeňov Inuit, Iñupiat a Yupik. Váľanky zvonku pripomínajú tradičné mokasíny s... vysokými zvrškami.


Váľanky sa tradične vyrábali z koží sobov, tuleňov, losov alebo medveďov. Pôvodný názov mukluky, ktorý je pre nás celkom exotický, pochádza z jazykov Iñupiat a Jupik, zo slova „maklak“, čo bolo označenie tuleňa fúzatého.


Tradičné mukluky boli vybavené všetkými výhodami, ktoré by sme očakávali od topánok určených na bývanie na chladnom severe. Predovšetkým boli teplé a pohodlné. Eskimáci dodatočne izolovali svoje topánky kožušinou od arktických zvierat, ako sú králiky, líšky a mývaly. Použitie prírodných materiálov zaručilo priedušnosť obuvi a umožnilo cirkuláciu vzduchu okolo chodidla. Pot sa nehromadil pri chodidle a nemrzol, vďaka čomu sa Eskimáci nebáli omrzlín.Dámske topánky na zimu, mukluky - váľanky inšpirované topánkami Eskimákov

Váľanky boli tiež ideálnou obuvou pre poľovníkov, ktorí sa vďaka nim pohybovali hladko a ticho. Tí, ktorí tieto topánky nenosili na lov, mohli ozdobiť váľanky strapcami alebo farebnými korálikmi. Ozdoby dodali topánkam Eskimákov veľmi atraktívny vzhľad. Nedivme sa preto, že svet módy sa konečne začal zaujímať o tieto farebné a teplé topánky.


Váľanky v modernej verzii - teplé a trendy

Dnes sa výrobcovia obuvi často inšpirujú pri navrhovaní moderných zimných topánok zimných snehúľ sa už nepoužíva koža jeleňov alebo tuleňov, ale iné moderné materiály zaručujúce rovnaký efekt, teda príjemné teplo okolo chodidla.

Váľanky nadväzujú svojím dizajnom na klasické topánky Eskimákov. Je možné ich kúpiť vo verzii s vyšším zvrškom (pripomínajú teda čižmy), ale aj v kratšej verzii. Tiež môžu byť podobné do našich klasických snehúľ Navonok sú zdobené strapcami, brmbolcami a rôznymi motívmi nadväzujúcimi do kultúry ľudí Severu. Bez ohľadu na formu a vzhľad moderných váľaniek, jedno zostalo nezmenené - ich určenie.

Ako nosiť dámske zimné topánky, váľanky

Váľanky sú predovšetkým obuvou na zimné dni a jej hlavnou funkciou je ochrana chodidiel a prstov pred chladom. Topánky sú vyrobené z hrejivých, pre telo príjemných materiálov, ktoré zaručujú udržanie primeraného pohodlia pre chodidlá. Z tohto dôvodu sa dokonca aj tí najviac zimomraví ľudia cítia bezpečne v týchto topánkach.


Ako nosiť váľanky?

Dámske váľanky sa hodia takmer ku všetkým častiam zimného oblečenia. Najlepšie je nosiť ich na vypasované nohavice, legíny, ale dobre sa hodia aj k úpletovým šatám s rolákom alebo rozšíreným mini šatám, ktoré sa nosia so svetrom. Dokonale zapadajú do zimného štýlu boho alebo etnickej štylizácii. Nepochybne je to skvelý základ pre mnoho štýlov.

Chýbajú vo Vašej skrini? Pohľadajte tie svoje váľanky na shelovet.sk

Zobraziť viac záznamov z Február 2020
pixel