Zapísať do zoznamu obľúbených
#-70%
#-70%
( počet produktov: 1 )

Čižmičky teda jednoducho krátke čižmy siahajúce mierne nad členok, s trochou mužského štýlu, sa stali absolútnym hitom v posledných niekoľkých sezónach, pokiaľ ide o klasické a veľmi univerzálne trendy vo svete dámskej módy. Keď sa koniec leta blíži rýchlimi krokmi a vo vzduchu môžete cítiť vánok melanchólie ohlasujúci blížiacu sa jeseň, objavia sa na pultoch obchodov a môžete ich dostať takmer na každom rohu. To samozrejme nie je prekvapujúce, pretože tento typ obuvi sa neustále teší obrovskému záujmu milovníčiek jednoduchej elegancie, ako aj milovníčiek dobrého štýlu. Keď ideme von na svieže, slnečné októbrové ráno, všimneme si veľa dievčat a žien, ktoré putujú po uliciach miest a mestečiek v čižmiškách štibletkách v rôznych farbách (od tlmených po veľmi krikľavé), vzoroch, s jednoduchými alebo mierne odvážnejšími strihmi. Smelo môžeme povedať, že každá žena by mala mať v šatníku aspoň jeden pár, pretože skvelo fungujú ako doplnok k mnohým typom štyliyáciám.

 

Ako sa všetko začalo, čiže krátka história štibletiek

Čižmičky štibletky sa tiež niekedy objavujú pod inými dvomi menami, a to „rollingstonky“ a „beatlesovky“. Genéza obidvoch slov je spojená, ako môžete ľahko uhádnuť, so skutočnosťou, že členovia kedysi najobľúbenejších rockových skupín - The Rolling Stones a The Beatles, radi nosili tento druh obuvi. História až do dnešných čias obľúbenej obuvi siaha ale oveľa ďalej. V druhej polovici 19. storočia boli topánky dominantným druhom obuvi, ktorú nosila veľká časť spoločnosti, boli črievice. Vzhľadom na to, že sa z dlhodobého hľadiska ukázali ako nepraktické pri každodennom používaní, začali hľadať riešenie, ktoré by bolo funkčnejšie. Práve vtedy dvorný obuvník kráľovnej Veľkej Británie - Victorie navrhol model nízkej obuvi s elastickými časřami všitými na oboch stranách zvršku. Ukázalo sa, že boli tak pohodlné, že sa začali používať hlavne pri jazde na koni.

 

 

Najväčšiu popularitu získlali čižmičky štibletky v 60. rokoch 20. storočia v Londýne, ktoré sa vtedy považovalo za mesto, ktoré bolo akýmsi určujúcim činiteľom módnych trendov. K zvýšenému záujmu o tento druh obuvi prispela aj britská mládežnícka subkultúra Mods, ktorá sa vyznačovala extravagantným a mimoriadnym štýlom obliekania. Počas tohto obdobia sa tieto čižmičkz stali obľúbeným prvkom garderóby vyššie spomenutých anglických hudobných hviezd, ktoré ich často nosili napríklad v kombinácii s oblekmi.

 

 

Aké rozoznávame druhy čižmičiek štibletiek?

Najdôležitejšími vlastnosti v prípade čižmičiek štibletiek je ich jednoduchosť a minimalizmus. Napriek tomu dnes dizajnéri idú nad rámec tradičných konceptov a využívajú svoju kreativitu, hrajú s konvenciou a vytvárajú stále viac originálnych verzií. Výber obuvi je skutočne obrovský, takže bez toho, aby sme pri hľadaní dokonalého páru vynaložili mimoriadne veľké úsilie, môžeme ich ľahko nájsť v mnohých farebných variantoch a odtieňoch. Najbežnejšou farbou bude určite čierna, to znamená nesporná klasika žánru a najuniverzálnejšia možná verzia, ktorá sedí ku všetkému. Okamžite za čiernou je tiež povinná jesenná farba, t. j. hnedá, zatiaľ čo v jej prípade už môžeme hovoriť o najmenej niekoľkých odtieňoch, ktoré sa od seba zvyčajne líšia o niekoľko stupňov. Okrem toho tieto čižmičky sú aj v nadčasovej sivej, béžovej, fialovej, červenej, tmavozelenej a tmavomodrej farebe. Ženy, ktoré sú odvážnejšie a neboja sa experimentov, môžu si zadovážiť lesklé zlaté alebo strieborné ako aj s rôznymi vzormi. 

 

Prejdúc k téme vzorov, najobľúbenejšie sú dva druhy zvieracie vzory. Dámy si často vyberajú topánky, ktoré napodobňujú hadiu kožu, škvrny, klasický leopardí vzor, tigrie pruhy alebo napríklad zebrí vzor. Niekedy sa objavia aj kvetinové motívy alebo motívy inšpirované geometrickými útvarmi. Všeobecne si predstavujúc najbežnejšie čižmičky štibletky, máme na mysli členkové topánky na plochej a relatívne tenkej podrážke, s výnimkou gumových vložiek na bokoch bez akýchkoľvek ďalších ozdôb. Takýto opis sa síce zhoduje s niektorými, možno dokonca s väčšinou párov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, ale samozrejme návrhári prišli s nápadmi, takže tradičné vzory sa postupne porušujú. Hovoríme tu okrem iného o rôznych hrúbkach podrážok (niekedy aj platformách), na vyšších podpätkoch alebo nižších a širších podpätkoch v tvare štvorca alebo obdĺžnika, doplnkoch dodávajúcich šmrnc ako spony, zipsy, cvoky, retiazky, prešívanie alebo veľké pracky.  

 

Pokiaľ ide o materiál, z ktorého je obuv vyrobená, môžeme si vybrať medzi prírodnou alebo ekologickou kožou (lakovaná alebo nelakovaná verzia), alebo semišovým povrchom či jeho imitáciou.

 

Ako a s čím kombinovať čižmičky štibletky?

Čižmičky štibletky sú zvyčajne typickou obuvou, ktorá sa nosí na jeseň a začiatku jari, takže štýly, ktoré k nim väčšinou vyberáme, možno opísať ako stojace na hranici leta a zimy. Čižičky budú vyhovovať každej žene, najmä keď ich vyberieme v súlade so štýlom, s ktorým sa najviac stotožňujeme - takže sú akýmsi odrazom našej osobnosti. Sú to topánky, ktoré sú vhodné na mnoho rôznych príležitostí, ale nezabudnite, že veľmi dôležitú úlohu v tomto prípade zohrávajú ich typ a oblečenie, ktoré budeme s nimi kombinovať. Najjednoduchšie modely v tlmených farbách, vyrobené napríklad zo semišu, budú skvelé na každý deň a budú vyzerať dobre s neformálnymi, ale módnymi odevmi. Oplatí sa ich obliecť do tesných džínsov v modrom odtieni a voľným väčším sveterom,celok doplniť jednoduchou, ale pomerne veľkou taškou, ktorá ladí s farbami ostatných prvkov. Dobrým nápadom pre jednoduchý štýl s jemnou šmrncom bude kombinácia čiernych kožených čižmičiek zdobených niekoľkými prackami s čiernymi úzkymi nohavicami a bundou ramoneskou oblečenou na tričku s potlačou v podobnom duchu. Ak sa chcete zamerať na eleganciu, mali by ste zvážiť výber obuvi z čiernej, lakovanej kože, ktorá v kombinácii s úzkymi nohavicami a snehobielym tričkom a originálna károvaná bunda v odtieňoch béžovej alebo šedej vytvoria perfektnú štylizáciu, v ktorej môžeme s istotou ísť do práce, a na dôležité obchodné stretnutie.  

 

Čižmičky štibletky sú ideálnym riešením pre ženy všetkých vekových skupín. Správnym spojením ostatných častí garderóby s nimi dokážeme vytvoriť módne oblečenie, ktoré bude fungovať takmer v každej situácii.

pixel