Zapísať do zoznamu obľúbených
#-70%
#-70%
( počet produktov: 343 )

 Jarno-letná garderóba sa bez nich neobíde. Každá žena ma vo svojej skrini aspoň jeden pár sandálov. Ľahké dierkované topánky skladajúce sa z podrážky a niekoľkých remienkov či pásikov sú nenahraditeľným typom topánok na leto. Pohodlné, módne a vkusné dámske sandále sa objavujú v tak veľkom množstve strihov a vzorov, že ľahko si vyberieme do každej štylizácie. Hodia sa ako do neformálnych, uvoľnených štylizácií, na večerné "veľké" akcie alebo vybrané k elegantnému oficiálnemu oblečeniu. A aké sandále nosíme najradšej?    

 

Kultové "floss sandals" zo skrine Carrie Bradshaw

Od dávna majú silnú pozíciu v histórii ženskej módy a nevyzerá, že by sa to malo rýchlo stratiť.  Tzn. floss sandals sú sandále na podpätku s úzkymi pásikmi. Milovala ich Carrie Bradshaw zo "Sex vo veľkom meste", výnimočne silná  trendsetterka konca 90. rokov Paris Hilton a za nimi si ich zamilovala väčšina žien. Znocu sú horúcim trendom, teraz v ponuke väčšej časti značiek. Máme ich v najrôznejších vzoroch - na úzkom podpätku a na hrubšom, na malom aj úžasne veľkom podpätku, s pásikmi zviazanými do mašličkami alebo skríženými, obopínajúcimi nohu alebo iba veľký palec, opletenými okolo členku alebo lýtka. Úžasne vyzerajú ako v kombinácii s voľnými vlnitými šatami s kvetmi, ako s rozstrapkanými riflami. Dobre vyzerajú aj s oblečením do kancelárie, spolu s elegantnými nohavicami a dlhou košeľou.    

 

Pohodlné a rozmanité sandále na plochej podrážke

Vysoký podpätok pri behaní po meste býva problémový, najmä v lete. Ak nám záleží predovšetkým na pohodlí, nebudeme mať problém s výberom zodpovedajúcej letnej obuvi. Ploché dámske sandále propaguje výnimočne veľa projektantov a vzory sú veľmi rôznorodé. Môžeme vybrať najpohodlnejšie verzie inšpirované športovými modelmi - so širokým pásikom a pevnou podrážkou. Môžeme sa tiež vyblázniť, pretože uprostred sandálov na plochej podrážke nájdeme veľmi rafinované vzory - modele ozdobené pierkami alebo inšpirované estetikov afrických kmeňov, klasické rímanky alebo sandále s veľkým množstvom bižutérnych ozdôb, trblietavé kamienky a kryštáliky, pokryté čipkami a brokátom.  

 

Espadrilky v novej verzii

Espadrilyk sú tiež topánkami kultovými, známymi roky a vlastne storočia. Tieto ľahké pletené topánky s charakteristickou pletenou zo slamy podrážkou vymysleli Katalánci a nosili ich od 14. storočia! Dnes sa objavujú tiež sandále inšpirované španielskou klasikou. Majú pohodlnú a stabilnú podrážku, pletenú zo šnúrok, juty alebo špeciálnej slamy. Sú ako vo verzii plochej, tak aj na kline či platforme. Tento typ sandálov sa nehodí vo formálnych elegantných štylizáciách, do pukových nohavíc či elegantných koktejlových šiat, je ich lepšie neobúvať. Ale ideálne sa hodia do väčšiny neformálnych letných kombinácií - v spoločnosti šortiek, voľných šiat v štýle boho, vyšívaných blúzok a veľkých pletených tašiek (v poslednom čase veľmi módnych).  

   

Elegantné sandále s plnou špičkou

Šľapky typu mule, čiže s plnou špičkou a odkrytou pätou, boli letným hitom niekoľkých predchádzajúcich sezón. Teraz sa vracia ich ľahko zmenená verzia s pásikom pridaným na päte. Najčastejšie sú v svetlých pastelových farbách, na podpätku, širokom podpätku, ale tiež na plochom podpätku. Šialene štýlové a elegantné, tento typ sandálov dokonale pasuje k štýlovým nohaviciam so záhybmi, sakom alebo k skladanej sukni. Modele na vysokom podpätku je možné nosiť k spoločenským šatám, pretože s úspechom nahradia klasické lodičky.  

 

Výber bez ohraničenia

Aká farba sandálov a ako ju vybrať do štylizácie? Letnú obuv máme doslovne vo všetkých odtieňoch, aj keď v poslednom čase v módnych trendoch dominujú pastelové a tiež biele a čierne farby. Tá ostatná sa hodí do väčšiny klasických kombinácií - biele košele, nohavice, rifle. Na druhej strane v spoločnosti farebných letných sukienok alebo plátených voľných nohavíc budú dobre vyzerať pastelové sandále. Ak vyberieme v telovej farbe, dodáme štylizácii ľahkosť a pôvab. A s čím spojiť biele sandále? Biela je v poslednom čase výnimočne silným obuvníckym trendom. Zimným hitom boli čižmy v tejto farbe, to isté sa týka sandálov. Je pre nás trochu ťažké si na to zvyknúť, pretože biele topánky nikdy nemali tak dobrú povesť, spájali sa s gýčom. Stojí za to sa skúsiť, najmä v lete, pretože vtedy odtiene bielej je možné jednoduchšie skombinovať s oblečením. Snehobiele dámske sandále budú výborne vyzerať s oblečením v pastelových farbách v odtieňoch tlmenej ružovej, sivej,svetlomodrej, svetlej zelenej.  Tiež budú dobre vyzerať v štylizácii čierno-bielych alebo iba bielych. A pamätajme: biele pásiky a tiež podrážky vyzerajú ľahko a sviežo na opálených nohách, preto topánky v tejto farbe je možné si v lete rýchlejšie obľúbiť. Stále silným trendom je štýl eko, prírodne farby a materiály - koža, juta, špagát, plátno, korok. Také sandále majú vždy silnú pozíciu a nedajú sa vytlačiť sezónovým modelom. Je možné predpokladať, že veľa dnešných modelov, ktoré sú vytvorené z tenkej koženej podrážky a niekoľkých remienkov, pripomína tie ktoré nosili obyvatelia starožitného Grécka alebo Rímu.  

 

Sandále - która z nás si ich obula prvá?

Bola to určite jedna zo starožitných Egypťaniek a hneď po nej to urobili jej priateľky, Grékyne alebo Rímanky. Pohodlné sandále to topánky tak staré, ako naša civilizácia. Boli výnimočne cenené starožitnými z delty Nílu a kotliny Stredozemného mora, stajúc sa jedným zo symbolov vtedajšieho životného štýlu. Vtedy ich robili najmä z... papirusu, aj keď bohatý patricijky a ich manželia nosili luxusné modely z pozlátenej a maľovanej kože. Potom na dlhý čas sa oddialili z našich garderób ako obuv neslušná, pretože odhaľuje holú nohu. Vrátili sa až v 20. rokoch 20. storočia, po . svetovej vojne, ktorá priniesla ženám samostatnosť vo sfére politickej a morálnej, a pri tej príležitosti aj v móde. Spolu s krátkymi šatami, pletenými sukňami, nohavicami, objavili sa pohodlné sandále. Veľkú popularitu získali topánky peep-toed, s otvorenou špičkou odhaľujúcou palce, nosené ale najmä doma. V 30. rokoch ženy začali v letných mesiacoch masovo vyzúvať lodičky vybierajúc elegantné dierkované sandále na ľahkých podrážkach, robené z ľanu či pletené z koťených pásikov.  

   

Historické modely stále v našich skriniach

60. roky i kvetinová éra, čiže kultúrna ofenzíva detí kvetov, priniesla ďalší prelom v histórii dámskych sandálov. Objavili sa vtedy v super výhodnej verzii - na plochej korkovej podrážke, komfortnej a pohodlnej pre nohy. Do dnes majú trvalé miesto v našich skriniach. 60. roky sú tiež narodením iných kultových sandálov - v štýle disko, na veľkolepej platforme, rozjasnená neónovými farbami. Tento efektný model tiež stále milujeme a stále vracia v najrôznejších verziách. Teraz bez sandálov si nevieme predstaviť život. Nielen nám zabezpečujú letný komfort, ale tiež dodávajú pôvab. Odhaľujúc skoro celú nohu, vedia skvele zoštíhliť a predĺžiť ženské nohy. A výber strihov je tak veľký, že vlastne na každú príležitosť môžeme si vybrať sandále - najviac univerzálne topánky aké vymyslel človek.

pixel