Zapísať do zoznamu obľúbených

Topánky na klinovom podpätku, platforme alebo flatforme – čím sa odlišujú?

2021-05-25
Topánky na klinovom podpätku, platforme alebo flatforme – čím sa odlišujú?

Obuv s hrubou podrážkou sú topánky, ktoré sa oplatí napísať do zoznamu must have túto sezónu (a nielen to). Na výber máme niekoľko druhov topánok s hrubou podrážkou ako : klinový podpätok, platforma a v neposlednom rade aj flatforma. Aký je medzi nimi rozdiel a ako ich nosiť?


Topánky na vysokej podrážke sú hot!

Topánky s hrubou podrážkou majú dve najdôležitejšie výhody: poskytujú pohodlie pri chôdzi a pridávajú nám niekoľko centimetrov. Z tohto dôvodu siahajú po týchto topánkach najmä ženy, ktoré unavuje nosenie nepohodlných lodičiek a súčasne sa nechcú vzdať extra výšky, akú tieto topánky ponúkajú. Ďalšou výhodou je, že topánky s klinovým podpätkom a platformou sú navrhnuté v rôznych modeloch – športových aj elegantných. Môžeme sa preto vybrať na obchodné stretnutie v poltopánkach s klinovým podpätkom ale rovnako chodiť aj v bežný deň v pohodlných sneakersoch či plátenkách na platforme.Topánky na platformeTopánky s hrubou podrážkou majú veľa mien. Každú sezónu prichádzajú nové modely a štýly a s nimi aj nová terminológia. Nie je to tak dávno, čo sa všetky topánky s hrubou podrážkou jednoducho nazývali kliny alebo platformy. V poslednej dobe sa k týmto výrazom pridali aj flatformy. Aký je rozdiel medzi týmito tromi typmi topánok?


Topánky na klinovom podpätku – pohodlie a taliansky štýl

Klinové topánky sú charakteristickým typom podpätku, ktorý v 40. rokoch minulého storočia navrhol Salvatore Ferragamo v Taliansku. V klinoch je vyplnený priestor medzi pätou a podrážkou. Týmto spôsobom má celá podrážka podobu klinu. Z tohto dôvodu sa pre tento typ obuvi veľmi často používa v angličtine termín „wedge“, na Slovensku mu hovoríme „platforma“. V prípade klinových podpätkov je najväčšia výška v päte topánky, zatiaľ čo špička topánky je užšia. Týmto spôsobom ponúkajú sandále s klinovým podpätkom značnú výšku a zdvihnú postavu, a zároveň poskytujú pohodlie a komfort.


Topánky na platforme sú vždy IN

História topánok na platforme sa v skutočnosti začína už okolo roku 600 pred naším letopočtom. Práve vtedy starí Gréci používali tento typ obuvi v divadelných hrách na zvýšenie výšky hercov. V starovekom Grécku nosili tento typ topánok aj ženy z aristokratických rodín. V stredoveku mali platformy nazývané „Veneziana Chopines“ a v Európe „Pattens“ praktickejší rozmer. Obúvali sa kvôli tomu, aby pri prechádzaní ulicami mesta neuviazli v blate. Nosenie topánok na platformách svojím spôsobom tiež súviselo so spoločenským postavením. Veneziana Chopines, ktoré poskytovali až 20 palcov extra výšky, boli znakom bohatstva. V 16. storočí nosili sexy platformy kurtizány, pretože poskytovali extravagantný a lákavý vzhľad, ktorý priťahoval zákazníkov. V Japonsku nosili Gejše takzvané „Gety“ – pripomínajúce šľapky, v Číne bol ekvivalentom takejto obuvi Qixie.Topánky na platformeV súčasnosti si topánky na platforme spájame predovšetkým s prvkom subkultúry, ako aj so šoubiznisom. Platformová obuv bola v 70. rokoch minulého storočia obuvou, v ktorej sa chodilo na diskotéky. Platformy nosili aj rockoví a funkoví hudobníci. Na začiatku 21. storočia sa platformy vrátili späť, okrem iného aj vďaka Lady Gaga, pre ktorú bol tento typ obuvi základným prvkom oblečenia. Topánky na platforme je ťažké klasifikovať, pretože majú rôzne formy a vzory. Ich charakteristickým prvkom je, že sa nosia po celej dĺžke topánky od špičky až po pätu. Častokrát dodávajú hrúbku v okolí päty. Na platforme sa nosia aj topánky na vysokých podpätkoch, športové sneakersy alebo plátenky.


Topánky na flatforme -nový trend

Nedávno sa vedľa klinových podpätkov a platforiem objavil tretí typ, teda flatformy. Posledný uvedený typ podrážky je odvodený priamo od podrážky platformy. Vyznačuje sa rovnakou šírkou po celej dĺžke. To znamená, že hrúbka podrážky je rovnaká na úrovni prstov, ako aj päty. Zvyčajne sú na takejto flatforme navrhnuté tenisky a športová obuv, ale objavujú sa aj sandále.


Ako nosiť topánky s hrubou podrážkou?

Rôznorodosť štýlov a strihov znamená, že topánky s hrubou podrážkou je možné zladiť prakticky s akýmkoľvek oblečením. Topánky s klinovým podpätkom sa oveľa častejšie vyskytujú ako lodičky a sandále. Takúto formu je ľahšie zladiť so všetkými druhmi elegantných outfitov či letných šiat. Klinové sandále sú dokonalou obuvou pre prakticky akýkoľvek letný outfit: šaty, šortky alebo džínsy. Podrážka na platforme je oveľa bežnejšia v športových štýloch, ako sú sneakersy na platforme, tenisky či plátenky. Z tohto dôvodu je prirodzené, že takéto topánky budeme radšej nosiť v bežný deň, ale aj s letnými šatami.


Zobraziť viac záznamov z Máj 2021
pixel