Zapísať do zoznamu obľúbených

TOPÁNKY NA ZIMU – AKO VYBRAŤ TAKÉ, V KTORÝCH NEZMRZNETE

2020-12-08
TOPÁNKY NA ZIMU – AKO VYBRAŤ TAKÉ, V KTORÝCH NEZMRZNETE

KEĎ TEPLOTA SA ZNIŽUJE, ZA OKNOM PADÁ SNEH, JE POTREBNÉ SI PRIPRAVIŤ TEPLÉ A POHODLNÉ TOPÁNKY, KTORÉ SÚ URČENÉ NA TIETO EXTRÉMNE PODMIENKY. AKÉ BY MALI BYŤ TOPÁNKY IDEÁLNE NA SNEH? PREDOVŠETKÝM POHODLNÉ A VODOODOLNÉ. ČO JE EŠTE DÔLEŽITÉ PRI VÝBERE ZIMNÝCH TOPÁNOK?


Aké topánky potrebujete na sneh: na každý deň či na horské túry?

Než začnete hľadať topánky ideálne na sneh, porozmýšľajte, na čo ich naozaj potrebujete. Prvým krokom je premyslieť ich použitie. Väčšinou máte dve možnosti:

  • klasické zimné topánky, ktoré sú určené na každodenné nosenie, na cestu do práce a používanie vonku napr. na prechádzky.
  • zimné trekingové topánky s dodatočnou izoláciou a priľnavosťou prispôsobenou na zimné podmienky. Dokonalé na športovanie, ako napr. zimné túry do hôr.

Na čo si dať pozor pri kúpe zimných topánok a snehúľ?

Musia byť teplé

Viete, že väčšinu tepla telo stráca nielen cez hlavu, ale aj cez nohy? Z tohto dôvodu je dôležité, aby zimné topánky udržiavali nohy v teple. Najlepším výberom sú topánky, ktoré majú vnútro vyrobené z prírodnej ovčej vlny. Vlna udržuje nohy v teple a je veľmi príjemná. V zimných topánkach je tiež často používaná teplá vložka z umelých materiálov, ktorá zabezpečuje ľahkú, ale účinnú izoláciu.
DÁMSKE SNEHULE

Musia byť pohodlné

Zimné topánky musia byť predovšetkým pohodlné. Je dôležité nájsť kompromis medzi tým, čo je módne a tým, v čom sa budeme dobre cítiť. Správne vybrané topánky by mali správne podporovať členok, na druhej strane poskytovať voľnosť palcom, aby neboli stlačené. Mierny voľný priestor v zimných topánkach je dôležitý aj z ďalšieho dôvodu – často si obliekame v zime hrubé ponožky, ktoré nám zabezpečia zvýšený teplotný komfort.


Musia chrániť nohy pred vodou

Ak majú byť topánky určené aj na obdobie, kedy je sneh, mokrý sneh, čľapkanice, je potrebné porozmýšľať nad kúpou vodoodolných topánok. Veľa zimných topánok je vyrobených z nepriepustných materiálov alebo z gumy. Takýto materiál účinne chráni vnútro topánok pred vlhkosťou a vodou. Je to dôležité, pretože nie všetky zimné topánky sú vodoodolné. V prípade, kedy sú topánky vyrobené z prírodnej kože, je potrebné ich naimpregnovať, o čom si môžete viac informácií prečítať v článku o impregnácii topánok.


Mali by mať hrubšiu podrážku

Zimné topánky by mali mať hrubú, najlepšie gumenú podrážku, ktorá sa ideálne hodí na ochranu pred dažďom a snehom. Správny „profil podrážky” zabezpečí správnu priľnavosť k podložiu, vďaka tomu zostanete stáť na nohách aj na šmykľavých cestách a chodníkoch.


DÁMSKE SNEHULE

Tiež sa sústreďte na zapínanie

Pozerajúc ponuku internetových obchodov sa dôležité sa pozerať aj na zapínanie topánok. Zapínanie má vplyv na to, ako zimné topánky sedia. Veľa zimných topánok sa zapína na suchý zips, zips či spony, ktoré umožňujú rýchle obúvanie aj vyzúvanie. Ešte lepším výberom sú nazúvacie topánky, výhodnejšie pri obúvaní a vyzúvaní.

Šnurované topánky na druhú stranu najlepšie priliehajú k chodidlu a prispôsobujú sa tvaru nohy, je to dôležité v prípade, že vážne rozmýšľate o topánkach na dlhšie chodenie pri každom počasí.

Pohodlie obúvania a vyzúvania zlepšuje aj elastický materiál na bokoch topánok – ten sa rozťahuje a tým umožní lepší prístup do topánok, ideálne prispôsobenie po obutí a je nevyhnutný pri širších lýtkach.


Ako kupovať a merať zimné topánky?

1. Vyberajte dĺžku topánok vzhľadom na ponožky, pretože to môže mať vplyv na to, ako topánky sedia. Ak skúšate topánky s hrubými ponožkami, ale väčšinou si obliekate tenké ponožky, topánky potom môžu byť voľnejšie.


2. Skúšajte topánky v popoludňajších hodinách. Nohy puchnú v priebehu dňa, čo znamená, že poobede alebo ku večeru si najlepšie vyberiete správny rozmer.


3. Vždy skúšajte pár topánok. Každá noha má trošku inú dĺžku, musíte si byť teda isté, že budú správne sedieť na oboch nohách. Urobte krátku prechádzku po obchode (alebo vo vnútri napr. v chodbe, ak topánky skúšate doma), aby ste sa uistili, že topánky budú pohodlné na nosenie.


Zobraziť viac záznamov z December 2020

Odporúčané

Béžové štibletky s retiazkou

Béžové štibletky s retiazkou

51,80 € brutto32,90 € brutto
pixel