Zapísať do zoznamu obľúbených

GLADY sú späť – ako ich nosiť?

2021-10-15
GLADY sú späť – ako ich nosiť?

Čo sú to glady?

Glady sú solídne skonštruovaným typom obuvi, často s kovovým polstrovaním na prstoch, pretože slúžili na pouličné boje a dokonca ich používali aj gangy. Majú vyššiu sáru a majú šnurovanie. Topánky sa stali známymi koncom šesťdesiatych rokov vo Veľkej Británii a stále a v móde sú stále spájané s buričstvom. Najčastejšie siahajú do 1/3 lýtka a ich hmotnosť je dokonca až 750 gramov. Pôvodne ich nosili subkultúrne skupiny: pankáči a skinheadi, ako aj metalisti a gotici. Trochu podobný druh obuvi používajú uniformované služby (napríklad armáda), ako aj skauti a ľudia pracujúci v nebezpečných podmienkach na ochranu nôh. Ako spestrenie čiernej kože sa začali používať farebné šnúrky. Ich farba mala často ďalší význam. Postupom času, keď sa dámske glady stali nielen prvkom subkultúry, ale aj módy, sa začali v obchodoch s obuvou objavovať v rôznych farbách. Preto nie je prekvapujúce, že sa objavili biele glady alebo glady na platforme.


Ako nosiť glady s džínsami?Glady sú späť


Pre mnohé nositeľky sa dámske glady nosia najpohodlnejšie k džínsom, jednoducho vnútri topánky. Je to obzvlášť dobrá voľba pre majiteľky štíhlych a dlhých nôh. Nezabudnite, že topánky siahajúce do polovice lýtok ich môžu vizuálne rozšíriť. Najbezpečnejší je výber rovnakej farby topánok aj nohavíc. Džínsy širšieho strihu sa budú samozrejme nosiť na vonkajšej strane topánky. Vtedy sú pohodlnejšie nižšie topánky, ale napríklad vo výraznej farbe, napríklad červené glady. Glady na platforme vždy pridajú niekoľko centimetrov a budú skvele vyzerať napríklad s dlhšími zvonovými nohavicami, ktoré sú opäť populárne.


Ako nosiť glady so šatami?

V súčasnosti sa glady stále menej podobajú na ich klasickú verziu. Aby im to dodalo trochu ženskosti, používajú sa namiesto šnúrok napríklad stužky, ktoré prelomia ich surový vzhľad. Biele glady budú vyzerať skvele v kombinácii s dievčenskými šatami alebo sukňami. V obchodoch nájdete aj glady s podpätkom - zaujímavá verzia jesenných čižiem. Dámske čierne glady sú však určite najuniverzálnejšie. Hodia sa takmer ku všetkým šatám, obzvlášť dobre sa hodia k ramoneske alebo k džínsovej katane. Tento typ obuvi je určite vhodný aj do daždivého počasia či snehu, takže vám bude slúžiť mnoho sezón. Štýl glam rock je založený na nosení gladov, napríklad s tylovými sukňami a šatami.


Význam šnúriek v gladochGlady sú späť


Topánky glady sú druhom obuvi, ktorá má mnoho významov. Vedeli ste, že to platí aj pre farbu šnúrok, ktoré sa k nim hodia? Aby ste to zle nepochopili, spoznajte základ
Čierne šnúrky najčastejšie nosia takzvaní „metalisti“, ale aj ľudia, ktorým sa tento druh obuvi práve páči. Nosenie bielych šnúrok je nebezpečné, pretože sú spojené s nacionalistickými názormi. Červené šnúrky sú často stotožňované s anarchistami, pokiaľ nie sú viazané „na rebrík“, čo pripomína nacistické názory. Žlté šnúrky v gladoch sú symbolom tzv. „lovcov“ skinheadov. Zelené šnúrky rozlišujú štýl eko a vegetariánov. Modré šnúrky často nosia homosexuáli. Fialová farba je naopak vyhradená feministkám alebo satanistom.

Zobraziť viac záznamov z Október 2021
pixel