Zapísať do zoznamu obľúbených

Espadrilky - hot trend tejto sezóny! K čomu ich nosiť?

2020-06-25
Espadrilky - hot trend tejto sezóny! K čomu ich nosiť?V TOMTO ROKU ESPADRILKY OBSADIA NAŠE ULICE. NOSIŤ ICH BUDEME RÔZNYMI SPÔSOBMI - V MNOHÝCH FARBÁCH A STRIHOCH, VIAZANÉ NAD ČLENKOM, NA PLATFORME, NA KLINE A PREDOVŠETKÝM NA PLOCHEJ PODRÁŽKE.


Espadrilky sú určite najväčším trendom tohto roku. Ľahké, pohodlné, vzdušné topánky sa výborne hodia na nosenie v letných horúcich dňoch. Espadrilky sú všeobecne uznávané ako topánky na každodenné nosenie. Nič Vám nebráni nosiť ich so šatami, sukňami či letným overalom.

Ako vyzerajú dámske espadrilky?

Kým začneme hovoriť o štylizáciách, v krátkosti o histórii espadriliek. Topánky espadrilky sú nápadom posledných dekád, je to obuv ale známa dlhé roky. Ich korene siahajú do 14. storočia Francúzska a Španielska. Názov espadrilky pochádza z katalánskeho názvu espardena (alebo esparteña po španielsky), ktorá označuje tvrdú trávu používanú na pletenie vrkočov. Na začiatku to boli topánky nosené mužmi, potom robotníkmi. Hitom v Európe sa stali až v 70. rokoch 20. storočia, kedy francúzsky návrhár Yves Saint Laurent prišiel na trh so svojou verziou espadriliek. A v USA popularitu získali 80. rokoch vďaka seriálu Miami Vice, nosil ich Don Johnson, čiže seriálový detektív James "Sonny" Crockett. Základnou vlastnosťou espadriliek (nazývaných aj niekedy alpargatami) je charakteristická pletená podrážka, ktorá je vyrobená z esparto alebo juty. Esparto je vláknitá tráva používaná na tkanie šnúrok, košov a v prípade topánok ­- podrážok. Juta je rastlinným vláknom často používaným na výrobu šnúrok aj rohoží. Podrážky espadrilky majú väčšinou odtieň prírodného vlákna alebo sú farbené na bielo. Tento typ obuvi má väčšinou zvršok z plátna, ale môžete ich nájsť aj vo verzii vyrobenej z kože, semišu alebo eko kože.


Aké vybrať dámske espadrilky na leto?

Espadrilky majú veľa strihov a variant. Je možné ich kúpiť s klasickou plochou podrážkou. V tejto forme espadrilky môžu mať tvar klasických nazúvacích topánok (slip on) alebo vo verzii pripomínajúcej tenisky na slamovej podrážke. K viac elegantným verziám espadriliek patria sandále viazané alebo s pásikom a verzie na kline či platforme.

K čomu nosiť espadrilky?

Espadrilky sú letnými topánkami a dokonale sa hodia ku všetkým dovolenkovým štylizáciám. Pridajú sa skoro ku všetkým neformálnym casualovým štylizáciám. Nie sú však dobrou voľbou pre poloformálne a oficiálne zostavy. Ani elegantné sandále na jutovom kline nebudú v takej zostave dobre vyzerať. K čomu je najlepšie obuť espadrilky?

K rifliam

Modré rifle a espadrilky je najjednoduchšie a veľmi univerzálne spojenie. K rifliam môžete nosiť prakticky každý druh espadriliek - na plochej podrážke, šnurované či na kline. Espadrilky na kline sa výborne hodia k nohaviciam typu zvony alebo culottes.

K šatám

Espadrilky v spojení s letnými šatami sú základom dovolenkovej štylizácie. K šatám najmä k šatám vo verzii midi alebo maxi budú najlepšie sedieť sandále na kline. Krátke šaty, nad kolená, môžeme s úspechom spojiť s espadrilkami na plochej podrážke alebo na nízkom podpätku.

K letným kombinézam alebo šortkám

Ďalším výborným spôsobom na úspešnú zostavu je spojenie espadriliek s letnou kombinézou, ktorá má podobný efekt ako spojenie so šatami. V tejto verzii sa osvedčia espadrilky - sandále na plochom podpätku a na kline. Espadrilky vyzerajú tiež dokonale v spojení s krátkymi šortkami.

Do práce?

Je možné nosiť espadrilky do práce? Všetko záleží od toho, aký charakter má Vaša práca a povinný v nej dress code. Ak ste úradníčkou alebo pracujete v banke, espadrilky určite nemôžu byť. Avšak v lete, keď teplota vyskakuje nad 30 stupňov, espadrilky v klasickom štýle môžu byť dobrým výberom aj do práce alebo kancelárie. Je možné ich obuť ku klasickým šatám alebo jednoducho k džínsam.
Zobraziť viac záznamov z Jún 2020

Odporúčané

pixel