Zapísať do zoznamu obľúbených

Dámske žabky - nielen na pláž

2020-06-25
Dámske žabky - nielen na pláž ŽABKY - JAPONKY SÚ OBUVOU, KTORÁ SA NÁM SPÁJA S VODOU A DOVOLENKOVÝM RELAXOM. ČI TIETO DÁMSKE ŠĽAPKY SA OBÚVAJÚ IBA NA PLÁŽ A BAZÉN? SAMOZREJME ŽE NIE. VÝBORNE SA HODIA AJ DO ŠTYLIZÁCIÍ NA KAŽDÝ DEŇ.


Ako vyzerajú dámske šľapky "japonky"?


Tieto populárne dámske šľapky, nazývané aj japonkami, majú veľmi jednoduchú konštrukciu. Skladajú sa z podrážky s pásikom prechádzajúcim medzi veľkým palcom a susedným. Samozrejme existuje veľmi veľa variantov a možností šľapiek. Japonky môžu byť navrhované v rôznych štýloch - športových alebo viac elegantných. Vlastná "konštrukcia" zostáva nezmenená. Tento výnimočný typ sandálov vznikol už v starožitnom Egypte v 4000 p.n.l. a najstarší zachovaný pár je vystavený v Britskom múzeu a je datovaná na 1500 p.n.l. Najstaršie šľapky na svete sú vyrobené z... papyrusu. Papyrus a palmové listy boli najčastejšími materiálmi používanými v starožitnom Egypte. Šľapky v podobnom tvare a strihu boli nosené aj v Ríme, Grécku, Číne, Indii a subsaharskej Afrike. Maasai ich vyrábali z kože, v Indii boli sandále väčšinou vyrábané z dreva a v Číne a Japonsku z ryžovej slamy. Moderné japonky sú väčšinou vyrobené z kože, gumy či umelých materiálov (verzia športová, na pláž a bazén).

Prečo sa volajú "japonky”?


V Spojených štátoch a iných anglicky hovoriacich krajinách sa tento druh topánok volá „flip flop”. Názov nadväzuje do zvuku, ktorý vydávajú šľapky, keď podrážka šľapiek udiera o nohy a podlahu. U nás tento druh šľapiek voláme žabky alebo japonky. Prečo, keď takéto šľapky nosili Egypťania, sa volajú "japonky" a nie napr. "egypťanky"?
Predpokladá sa, že strih a tvar súčasných žabiek vychádza z japonských zōri, ktoré vojaci priviezli so sebou z Japonska do Spojených štátov po 2. svetovej vojne. Tento strih šľapiek sa všetkým páčil, tak ich začali v Amerike projektovať v nových, svetlých farbách a vzoroch. V 60. rokoch sa stali známe ako súčasť každodenného života na plážach Kalifornie. V priebehu času sa "flip flops"  začali objavovať tiež vo viac štýlových strihoch. V súčasnosti, aj keď sú žabky spájané s plážovou obuvou a obuvou pre relax, čoraz častejšie sa objavujú v zostavách casual a dokonca aj... oficiálnych.  V poslednom čase šľapky japonky vkráčali do "veľkej módy" a je možné ich vidieť na prehliadkových mólach. Projektanti experimentujú so žabkami pridávajúc ich do svojich štylizácií, v niektorých prípadoch v dosť zaskakujúcich spojeniach s výnimočným efektom.Kde a ako sa nosia "žabky"?


Môžu byť "žabky" módne? Je ich možné nosiť každý deň napr. k rifliam? Všetko záleží od strihu šľapiek a ich určenia.


K vode a na pláž
Dámske šľapky žabky boli spájané výhradne s dovolenkou ako dovolenková obuv. Takéto dámske šľapky najradšej nosíme doma, do sprchy, na pláž či bazén. K týmto aktivitám sa najlepšie hodia japonky v športovom štýle, vyrobené väčšinou z gumy s penovou podrážkou. Samozrejme tento typ šľapiek ťažko nazvať štýlovými a určite by sme si ich nemali obúvať, keď ideme do reštaurácie, kancelárie či na nákupy. Na každý deň k rifliam a šatám.

Na co dzień do jeansów i sukienki
Žabky v elegantnej verzii sú väčšinou vyrobené z kože alebo eko kože. Niektoré z nich majú maličký podpätok alebo platformu, na pásikoch sa nachádzajú rôzne druhy ozdôb. Tento druh žabiek je možné úspešne nosiť k letným šatám, šortkám alebo v spojení s rifľami. Kožené jednoduché žabky v čiernej a bielej farbe si môžete obuť aj k viac elegantným štylizáciám - klasickým šatám alebo voľnej sukni.
Zobraziť viac záznamov z Jún 2020
pixel