Zapísať do zoznamu obľúbených

Dámske workery - ako ich nosiť? 5 nápadov na nebanálne štylizácie

2020-11-13
Dámske workery - ako ich nosiť? 5 nápadov na nebanálne štylizácieDÁMSKE WORKERY SÚ OBUVOU, KTORÁ UŽ DÁVNO OPUSTILA TOVÁRENSKÉ HALY A S ISKROU VKROČILI NA PREHLIADKOVÉ MÓLA. POHODLNÉ A PRAKTICKÉ TOPÁNKY NA PRECHODNÚ SEZÓNU, KTORÉ DODAJÚ KAŽDEJ ŠTYLIZÁCII „ŠMRNC”..Workery — krátka história

Workery sú väčšinou na šnurovanie a tieto masívne topánky na hrubej podrážke majú charakteristickú protišmykovú podrážku. História tohto typu obuvi začína na začiatku 20. storočia, keď sa veľké firmy začali zaujímať o bezpečnosť pracovníkov (s ohľadom na možné náklady v rámci zodpovednosti).
Workery (od ang. work = práca) boli na začiatku súčasťou pracovného oblečenia. Pracujúci v továrňach väčšinou potrebovali odolné topánky, ktoré vydržali v náročných podmienkach a poskytovali potrebné bezpečie chodidlám a členku. Workery, ktoré boli inšpirované masívnymi vojenskými topánkami, sa novej úlohy dokonale zhostili.

Dámske workery — od punk rocka na prehliadkové móla


Pracovné topánky s ohľadom na to, že boli odolné, pohodlné a čoraz lepšie vyzerali na nohe, často boli obúvané aj mimo zamestnania. Už v skorých 60. rokoch sa tento typ obuvi zapáčil mládežníckej subkultúre. Topánky workery začali byť čoraz častejšie identifikované ako obuv skinheadov, punkov a fanúšikov metalovej hudby. Veľkú zásluhu na tom majú estrádne hviezdy. V topánkach workeroch chodili o. i. Pete Townshend, člen skupiny The Who.

Dámske workery — od punk rocka na prehliadkové móla


V súčasnosti workery nie sú iba pracovnými topánkami, ale aj populárnym modelom, ktorý si vyberajú všetci, ktorým je blízky slobodný štýl s charakterom. Topánky typu worker vkročili aj na prehliadkové móla a stali sa stálou súčasťou výrazného vzhľadu.

Šnurované workery alebo workery čižmičky — aký druh vybrať?


Typické workery majú väčšinou plochú podrážku a malý podpätok. Objavujú sa aj workery na podpätku. Sú vyrábané v množstve strihov a farebných variantov. Najviac populárne sú samozrejme čierne hladké dámske workery. Klasika, s ktorou je spájaný tento typ obuvi. Ochotne nosené sú aj červené workery a biele glany.
V tejto skupine sa nachádzajú aj šnurované workery, ako aj workery čižmičky, zapínané na spony, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú klasické čižmičky alebo motorkárske topánky. Módne sú tiež modely nadväzujúce do rockového štýlu. Topánky sú zdobené cvokmi, ozdobami, aplikáciami a niekedy aj retiazkami.

Ako nosiť dámske workery? Nápady na štylizácie.  


Workery ja napriek svojej rockovo-punkovej histórii sú v skutočnosti veľmi univerzálnymi topánkami. Netreba ich nosiť iba a výlučne k nohaviciam. Nie je potrebné byť milovníkom heavy metalu, aby sme si mohli obuť efektne na nohe vyzerajúce dámske workery. Tu je niekoľko nápadov na workery, ktoré je možné použiť na každý deň, do práce alebo do školy.

Workery + jeansy

Džínsy sú prirodzeným výberom v prípade tohto modelu obuvi. Workery dokonale sedia k džínsom typu skinny. Obúvajúc si veľké a masívne topánky k obtiahnutým nohaviciam, je potrebné vyrovnať vzhľad obliekajúc si niečo veľké a voľné na hornú časť. V tejto úlohe je najlepší úpletový teplý zimný sveter, tunika alebo voľná široká blúzka.
K workerom sa hodia aj jeansy typu boyfriend s vyhrnutými nohavicami a najlepšie vo verzii s „dierami”. Obujte si k nim čierne workery a krátku bundu, aby ste doplnili štylizáciu „dravca”.


Workery + šaty


Workery sú brané ako typicky pánska obuv a väčšinou v spojení s nohavicami. Stojí za to prelomiť tento stereotyp. Tento typ obuvi vyzerá výnimočne intrigujúco v spojení s krátkymi šatami. Vyberte si niečo mäkké, ľahké a veľmi ženské.

Workery + šaty


V chladnejších dňoch je ideálna kombinácia workerov s krátkymi voľnými šatami, pančuchami a dlhým úpletovým svetrom kardiganom, aby ste získali elegantný vzhľad. Keď je teplejšie, odhoďte pančuchy a vytvorte módny odvážny vzhľad boho s midi šatami a oversize džínsovou bundou.

Workery + sukňa


Rovnako dobre vyzerá aj spojenie so sukňou, prakticky v každej dĺžke. Spojte voľnú kvetovanú sukňu v dĺžke maxi alebo mini s workermi a čiernou koženou bundou, aby ste získali trošku subkultúrny vzhľad.


Workery + sako


Môže sa to zdať neuveriteľné, ale workery je možné spojiť aj s veľmi elegantnou a dokonca aj kancelárskou štylizáciou. Ak vaše miesto práce nie je veľmi formálne, môžete spojiť workery s nohavicami a sakom. Určite to bude oveľa zaujímavejšie spojenie ako s balerínkami alebo mokasínami.

Workery + oldschool punk


Na koniec môžete vždy siahnuť ku koreňom, zašalieť a vybrať viac odvážny a punkový vzhľad. Vyberte štylizáciu oldschool v tričkách CBGB alebo Sex Pistols a obtiahnutých džínsach alebo čiernych nohaviciach. Táto kombinácia bude v každej situácii vyzerať veľmi efektne.
Zobraziť viac záznamov z November 2020
pixel