Zapísať do zoznamu obľúbených

Čo urobiť, aby sa topánky neodierali o nohy?

2020-12-18
Čo urobiť, aby sa topánky neodierali o nohy?
ODIERANIE TOPÁNOK O KOŽU MÔŽE SPÔSOBOVAŤ VZNIK BOLESTIVÝCH PĽUZGIEROV, NEPRÍJEMNÉHO PODRÁŽDENIA A CELKOVÉ NEPOHODLIE PRE NAŠE NOHY. TU JE NIEKOĽKO RÁD, AKO SA VYHNÚŤ RANÁM.


Semišové topánky

Semišové topánky spôsobujú najmenšie riziko odrenín. Ak ale aj napriek tomu zistíte, že topánky nesedia na nohe, je tu riešenie, vďaka ktorému budú trošku pohodlnejšie: počas nosenia semišových topánok si oblečte tenké ponožky, pretože hrubé vlnené ponožky môžu zmeniť prispôsobenie topánok a spôsobiť odreniny.



Je to najlepšia a najjednoduchšia metóda.

Kožené topánky

Kožené topánky sú must have v každej skrini. Sú nielen nadčasové, ale charakteristickou vlastnosťou je veľká výdrž. Avšak nový pár kožených topánok je často tvrdý a neelastický. Aj keď si vyberiete ideálny rozmer topánok, tak ich päta a okraje môžu byť trošku tvrdšie. To spôsobuje rany a bráni používaniu topánok.

Rada
Čistenie a ošetrovanie nielen predlžuje životnosť kožených topánok, ale ak zmäkčuje materiál, vďaka čomu sú viac elastické a lepšie sa prispôsobia nohám. Kožené topánky si pred prvým použitím obujte doma, spolu s hrubými ponožkami, čo umožní ich roztiahnutie. Je to najlepšia a najjednoduchšia metóda.


Gumené topánky

Gumené topánky alebo gumáky sú ideálnymi topánkami, ak ide o čistenie a vodoodolnosť topánok. Avšak nepriedušný materiál použitý na výrobu tohto druhu topánok môže spôsobovať potenie nôh a s tým spojené odreniny. Preto sa nečudujeme, že odreniny v gumákoch vznikajú najčastejšie v lete.

Rada
Vyplňte gumáky starými novinami alebo materiálom na ich modelovanie, aby si udržali svoj tvar. Vďaka tomu pri nasledujúcom obutí nebudú veľmi tesné a úzke. Na trhu sú dostupné špeciálne prostriedky na zmäkčenie materiálu. Noste hrubšie ponožky do gumákov. Gumové topánky sa môžu niekedy vo vnútri namočiť, čo môže spôsobiť odreniny a hrubé ponožky chránia mokré a citlivé nohy pred odreninami.


Tenisky

Textilné topánky sú populárne celý rok. Aj keď sú väčšinou mäkké, je niekedy možné, že sa otierajú o nohy, najmä keď sú nové. Pretože ľudia väčšinou nosia textilné topánky na boso, zväčšuje sa tým riziko odrenín.

Rada
Pripravte si textilné topánky na používanie ohýbajúc ich dopredu a dozadu a ohýbajte ich z boka na bok (nie veľmi rýchlo, pretože to môže spôsobiť pokrčenie). Jednoducho si obujte topánky, postavte sa a niekoľkokrát sa postavte na palce, potom na päty, aby materiál povolil.

Opätovne zaviažte topánky, samozrejme ak sú na viazanie. Úplné rozviazanie šnúrok a ich opätovné zaviazanie podľa vášho chodidla vám umožní presne prispôsobiť šírku. Môžete aj popustiť uzdu fantázii a kreatívnosti vďaka rôznofarebným a vzorovaným šnúrkam.
Dôležité je, aby ste všetky už existujúce pľuzgiere a odreniny zabezpečili náplasťami. Zmenšuje to riziko ďalšieho odierania a zväčšovania bolesti. Neliečené odreniny môžu spôsobiť dokonca aj infekcie, je teda veľmi dôležité ich správne ošetriť čo najskôr.

Odieranie topánok o kožu môže byť nepohodlné a bolestivé, preto je dôležité, aby ste zmenšili riziko, ak je to len trošku možné. Väčšina je spôsobená nesprávne vybranými topánkami, preto je tak dôležitý správny výber. Pamätajte, aby ste si predovšetkým vyberali topánky podľa svojej aktívnosti.
Zobraziť viac záznamov z December 2020
pixel