Zapísať do zoznamu obľúbených

Ako vyčistiť biele tenisky?

2020-08-18
Ako vyčistiť biele tenisky?BIELE TENISKY SA HODIA SKORO DO KAŽDEJ LETNEJ ŠTYLIZÁCIE. SÚ POHODLNÉ, UNIVERZÁLNE A EFEKTNE VYZERAJÚ NA OPÁLENÝCH NOHÁCH. JE IBA JEDEN PROBLÉM – RÝCHLO SA ŠPINIA. AKO IM VRÁTIŤ DÁVNY LESK?


Biele tenisky sú druhom obuvi, ktorý nemôže chýbať v letnej garderóbe. Tieto topánky sú už veľa sezón must have v každej štylizácii. Prečo? Majú veľa výhod. Okrem toho, že sú ľahké a pohodlné na nosenie, tak sú aj veľmi univerzálne. Biele tenisky môžeme spájať prakticky so všetkým. Hodia sa k letným šatám, šortkám, džínsom a dokonale sa hodia ku každému letnému outfitu.
Pri všetkých svojich výhodách majú ale biele tenisky jednu malú, maličkú nevýhodu. Na bielej je rýchlo vidieť špina. Preto naše snehobiele tenisky za krátky čas tratia lesk a prestávajú byť atraktívne. 
Ako vyprať biele tenisky? Najlepšie metódy.


Ako vybielit damske tenisky? Na šťastie, na vyčistenie bielych tenisiek nepotrebujete až toľko doplnkov ani špeciálnych prostriedkov na ich vyčistenie. Stačí trošku octu, sódy bikarbóny, zubnej pasty a vaše biele topánky budú elegantné. Celé biele – také, ako v deň nákupu.


žena čistí misku tenisiek octom, sódou a štetcom

Čistenie bielych šnúrok

Pred začiatkom čistenia tenisiek vytiahnite šnúrky z topánok – musíte ich tiež vyprať, aby farba nekontrastovala s bielou farbou vyčistených tenisiek. Šnúrky je potrebné prať oddelene, namáčať ich v teplej vode s malým množstvom prostriedku na bielenie. Vložte ich do misky a pohybujte s nimi vo vode pomocou zubnej kefky. Pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu a zamiešajte. Máčajte ich okolo 10 - 12 minút a niekedy aj dlhšie.
Ak šnúrky po takomto vypraní ešte nevyzerajú tak, ako chcete, hoďte ich do práčky s inými bielymi vecami. Iba nezabudnite, aby ste nedávali šnúrky do práčky na voľno, ale je najlepšie ich dať do vrecka na pranie.

Metóda č. 1: Sóda bikarbóna a ocot


Čo budete potrebovať?
 • Vínny ocot
 • Sóda bikarbóna
 • Kefka
 • Sklenená miska
 • Horúca voda
 • Stará zubná kefka alebo aplikátor

Zmiešajte lyžičku sódy bikarbóny s dvomi lyžičkami octu, rozrieďte v pohári s teplou vodou a použite handričku alebo zubnú kefku, aby ste očistili topánky touto vytvorenou pastou. Táto pasta samozrejme dosť rýchlo vyschne, potom je možné ju opláchnuť a topánky nechať vyschnúť.

Metóda č. 2: Zubná pasta

Čo budete potrebovať?

 • Zubná pasta
 • Stará zubná kefka

Spôsob so zubnou pastou je asi jedným z najviac známych a používaných. Aby bol účinný, musíte si pamätať, aby ste na čistenie použili iba bielu pastu, nikdy nie gél. Dajte pastu na všetky špinavé miesta na topánkach a potom ich trite zubnou kefkou. Nechajte ju na teniskách okolo 15 minút, potom opláchnite topánky v studenej vode alebo dajte do práčky .
Po opraní zaveste topánky za šnúrky a nechajte vyschnúť na vzduchu. V prípade potreby proces opakujte.

Metóda č. 3: Prací gél zo sódy bikarbóny


Čo budete potrebovať?
 • Prášok na pranie
 • Sóda bikarbóna
 • Voda
 • Stará zubná kefka

Zmiešajte rovnaké časti sódy bikarbóny a prášku alebo gélu na pranie. Pridajte trošku vody, aby ste získali hladkú riedku pastu. Dajte túto pastu na topánky. Môžete v tejto zmesi aj namočiť šnúrky. Nechajte pôsobiť okolo 30 minút. Po tomto čase opláchnite tenisky teplou vodou (ak nie sú tenisky ešte ideálne biele, vložte ich do práčky).

Zaveste za šnúrky a nechajte uschnúť na čerstvom vzduchu.


vzorové modely módnych tenisiek

Prostriedok na škvrny

Materiál, z ktorého sú damske tenisky vyrobené, sa väčšinou dobre čistí s použitím prostriedku na škvrny. Veľmi intenzívne znečistenie od trávy, oleja budú najlepšie reagovať na prostriedky na priemyselné čistenie, menšie znečistenia je možné vyčistiť pomocou jemného prostriedku na škvrny.

Správne sušenie tenisiek

Dôležitým krokom v procese čistenia tenisiek je ich sušenie. Pre vysušenie mokrých topánok je potrebné ich umiestniť na suché miesto, ale ďalej od tepelných zdrojov. Aj keď väčšinou je potrené chrániť topánky pred slnkom, pri procese sušenia môže priame slnečné svetlo zosvetliť biele plátenné topánky. Vyplňte vnútro topánok novinami alebo papierovými utierkami, do nich vsiakne nadmerná vlhkosť a pomôžu zachovať správny tvar.

Zobraziť viac záznamov z August 2020
pixel