Zapísať do zoznamu obľúbených

Ako odstrániť nepríjemný zápach topánok? 8 účinných spôsobov

2020-05-06
Ako odstrániť nepríjemný zápach topánok? 8 účinných spôsobov
Po jesenno-zimnej sezóne môžeme konečne vytiahnuť zo skríň tenisky, botasky, sneakersy, balerínky. Ako vrátiť topánkam sviežosť a pekný vzhľad?


Obuv, ktorá ležala na policiach, skriniach, vo vreckách alebo v košíkoch, je potrebné osviežiť – najmä z dôvodu nepríjemného zápachu. Po niekoľkých týždňoch „ležania“ sa môže na topánkach objaviť pleseň, ktorá spôsobuje nepríjemný zápach. Ako si s tým poradiť? Väčšinou prvou vecou, ktorá nám príde do hlavy je – „Vyhodiť a kúpiť nové“. Avšak je niekoľko spôsobov, ktoré nám umožnia vrátiť topánkam dokonalý vzhľad a príjemnú vôňu.

1. Dajte topánky na slnko a čerstvý vzduch.

Je to 100% prírodný a bezplatný spôsob pre odstránenie nepríjemného zápachu z obuvi. Rozviažte šnúrky, nadvihnite jazyk tak vysoko, ako je to možné a nechajte niekoľko hodín topánky na slnku. UV žiarenie prirodzene zabíja baktérie. Týmto spôsobom značne eliminujete nepríjemnú „arómu“.

2. Hoďte (niektoré) topánky do práčky.

 

Väčšinu topánok vyrobených z textilného materiálu a plátna je možné klasicky vyprať v práčke. Veľa moderných práčok má aj špeciálny program pre pranie topánok. Pred hodením tenisiek, sneakersov či botasiek do práčky sa presvedčte, či danú obuv je možné takto osviežiť. Ak nemáte automatický program na pranie obuvi, nastavte jednoducho najnižšiu teplotu a najmenšie otáčky na práčke. Dobrý spôsob je umiestnenie obuvi v špeciálnom vrecku na pranie. Po vypraní je dobré do topánok vložiť zvinuté kúsky novín, aby nestratili svoj tvar. Najlepšie je topánky sušiť prirodzeným spôsobom na slnku.

POZOR: Nedávajte do bubna kožené, lepené topánky ani espadrilky alebo topánky na podpätkoch (lodičky).

3. Použite sódu bikarbónu.

Sóda bikarbóna je dokonalým a prirodzeným prostriedkom na čistenie topánok. Sóda je známa z pohlcovania a neutralizácie zápachov. Môžete jednoducho hodiť prášok priamo do topánok a nechať ich cez noc. Pamätajte, že ráno musíte sódu z topánok odstrániť (ak to neurobíte, pri obutí a potení nôh sa sóda zmení na husté bahno).

4. Použite mrazničku.

Ste prekvapené? Mrazenie topánok je skutočnou metódou na odstránenie nechceného zápachu. Začnite od vloženia topánok do vrecka so zatváraním a potom umiestnite vrecko do mrazničky na noc. Nízka teplota zabíja baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, vďaka čomu budú topánky svieže!

5. Použite citrónovú kôru.

Umiestnite citrónovú kôru do topánok na noc. Citrusové kôrky majú veľa prírodných éterických olejov, ktoré dodajú topánkam príjemnú citrusovú arómu.

6. Umyte stielku.

Najjednoduchším spôsobom na rýchle osvieženie vnútra topánok je vypranie stielok. Niektoré stielky je možné prať v práčke, iné je potrebné vyčistiť ručne vodou a mydlom alebo octom.

7. Použite kúsky mydla.

Overená metóda na odstránenie zápachu z topánok je umiestnenie v topánkach kúskov mydla. Mydlo pohlcuje zápachy a zanecháva sviežu a čistú vôňu.

8. Postriekajte topánky domácim sprejom do topánok.

Pre vrátenie sviežosti topánkam je možné použiť sprej kúpený v obchode, ale najlepší a určite lacnejší spôsob je sprej urobený doma. Táto metóda je výnimočne efektívna pre koženú a semišovú obuv, ktorú nie je možné dať do práčky.

Domáci recept na sprej do topánok:
  • 1/2 pohára vody
  • 1/2 pohára octu
  • 5 kvapiek oleja z čajovníka

Zmiešajte všetko v malej fľaške so sprejom a hotovo. Postriekajte vnútro topánok a nechajte vyschnúť. Používajte ho aj preventívne po vyzutí topánok na konci dlhého dňa.


Zobraziť viac záznamov z Máj 2020
pixel