Zapísať do zoznamu obľúbených

Ako čistiť dámske espadrilky? Najefektívnejšie spôsoby

2020-07-06
Ako čistiť dámske espadrilky? Najefektívnejšie spôsobyESPADRILKY SÚ NEPOCHYBNE JEDNY Z NAJVIAC POPULÁRNYCH LETNÝCH TOPÁNOK, MUST HAVE TEJTO SEZÓNY! MILUJEME ESPADRILKY ZA TO, ŽE SÚ ĽAHKÉ, VZDUŠNÉ A VEĽMI POHODLNÉ. AKO ČISTIŤ ESPADRILKY, ABY SI ZACHOVALI DOKONALÝ VZHĽAD CELÚ SEZÓNU?

Espadrilky, obuv so španielskym pôvodom, si v tejto sezóne získali srdcia všetkých. Budeme ich nosiť vo všetkých variantoch - na plochej podrážke, na platforme aj na kline, nazúvacie a na viazanie, v stónovaných odtieňoch aj výrazných farbách. Čo robiť, keď sa naše espadrilky zašpinia?
Ako o ne dbať, aby vyzerali celú sezónu tak, ako v deň nákupu?

Po prvé: prevencia

Juta je rastlinným vláknom a veľmi jemným. Ak chcete udržať espadrilky v ideálnom stave, tak ich držte ďaleko od vlhkosti. Z tohto dôvodu ich radšej neuskladňujte v klasických kartónových krabičkách. Môžete použiť špeciálne vrecká na topánky, ktoré ich budú chrániť pred vlhkosťou.

Prečítajte si tiež: Espadrilky - HOT TREND tejto sezóny. K čomu ich nosiť?

Po druhé: nedávajte espadrilky do práčky - nikdy!!

Dámske espadrilky sú topánkami vyrobenými z atypického materiálu - ich pletená podrážka je z juty. Juta je dosť problematickým materiálom, ak ide o čistenie, z jedného dôvodu - nemajú rady vodu. Väčšina letných topánok (napr. tenisky, botasky) je možné ľahko prať v práčke, ale topánky espadrilky k nim nepatria. Podrážka espadriliek, vyrobená z jemných jutových vlákien alebo ľanu, pod vplyvom pôsobenia vody a v priebehu odstreďovania v práčke sa môže rozťahovať, točiť a stráca svoje vlastnosti. Keďže ich nie je možné prať v práčke, ako sa teda starať o čistotu espadriliek?

Po tretie: espadrilky čistíme ručne

Najlepší efekt dosiahnete, keď budete espadrilky čistiť ručne. Na ošetrovanie tohto typu topánok si pripravte nasledujúce veci:

  • jemný detergent na tkaniny (napr. prostriedok na umývanie riadu bez vône) alebo mydlo
  • 3 misky (jedna na teplú a čistú vodu, jedna na teplú vodu s detergentom a tretia na detergent a sódu bikarbónu)
  • sóda bikarbóna (na čistenie koženej podrážky)
  • stará kefka na zuby
  • bavlnené handričky alebo hubky na umývanie

Začnite od vyčistenia jutovej podrážky.

Ak na espadrilkách nájdete blato, počkajte kým vyschne. Inak sa špina dostane ešte viac do hĺbky vlákna a bude ťažšie topánky očistiť. Do misky s okolo 0,5 litra vody vlejte lyžičku detergentu a zamiešajte. Zoberte suchú bavlnenú handričku a odstráňte blato alebo špinu z podrážky. Ponorte kefku do pripraveného detergentu a následne jemne trite jutovú podrážku. Snažte sa odstrániť všetko blato. Potom zoberte bavlnenú handričku, jemne navlhčenú čistou vodou a zotrite zvyšky mydla z povrchu.

Vyčistite hornú časť espadriliek.

Čistenie vrchnej časti espadriliek záleží od toho, z akého materiálu sú vyrobené. Najčastejšie sú espadrilky na leto vyrábané z textilného materiálu, prírodnej kože alebo ekologickej kože.
Textilný materiál

Zoberte bavlnenú handričku a ponorte ju do vody s detergentom. Kruhovými pohybmi umyte špinu. Teraz použite čistú handričku namočenú v čistej vode, aby ste opláchli mydlo. Môžete to opakovať dovtedy, kým nebudete spokojné s výsledkom. Espadrilky vysušte na vzduchu.

Prírodná koža

Použite prostriedky určené na starostlivosť o prírodnú kožu, ktoré sú dostupné na trhu.

Ekologická koža

V tomto prípade stačí, ak použijete vodu s mydlom alebo prostriedkom na umývanie riadu. Jemne pretierajte zvršok obuvi, kým nebude čistý.

Čistenie koženej stielky

Niektoré modely espadriliek majú koženú stielku. Na ošetrenie budete potrebovať vodu s niekoľkými kvapkami detergentu a sódy. Spojte ich v takom pomere, aby sa vytvorila pasta. Následne votrite pastu do vnútra topánok a nechajte 15 minút vyschnúť. Na koniec utrite suchú pastu čistou handričkou. Takéto čistenie stielky pomôže aj proti nepríjemnému zápachu, ktorý môže vznikať pri nosení espadriliek.
Zobraziť viac záznamov z Júl 2020

Odporúčané

pixel