Zapísať do zoznamu obľúbených

Aké dámske trekingové topánky?

2020-09-29
Aké dámske trekingové topánky?POHODLNÉ TREKINGOVÉ TOPÁNKY SÚ ZÁKLADOM KAŽDEJ DOBREJ TÚRY, NAJMÄ VYSOKOHORSKEJ TURISTIKY. OD TOPÁNOK ZÁLEŽÍ POHODLIE AJ BEZPEČIE VAŠICH NÔH. AKO SI VYBRAŤ DOBRÉ TREKINGOVÉ TOPÁNKY?

Dámske trekové topánky pre turistov


Trekingové, horské alebo outdoorové topánky by mali byť vždy na nohách, keď ideme na dlhší peší výlet - bez ohľadu na to, či je to výlet do lesa, vysokohorská túra alebo výlet na prežitie na niekoľko dní. Kedykoľvek musíme prekonať veľa kilometrov v nerovnom alebo neznámom teréne, najlepšou voľbou budú dámske trekové topánky, ktoré poskytujú vynikajúcu oporu pre nohy.


Žena kráčajúca v horách v trekingových topánkach so zdvihnutými rukamiTrekingové topánky sú potrebné keď:
  • sa vyberáte na horskú túru, do lesa alebo na prechádzku na nerovné terény;
  • plánujete veľa chodiť do kopca a z kopca a obávate sa vytknutia členka;
  • beriete so sebou dodatočné zaťaženie, ako napr. batoh alebo iné vybavenie (napr. na fotografovanie).

Dámske trekové topánky - aký model zvoliť?

Na trhu existuje veľa druhov trekingových topánok. Môžete si vybrať medzi vysokými topánkami, nízkymi topánkami, turistickými topánkami, topánkami s väčšou ochranou, menšou ochranou, s vodotesnosťou a priedušnou membránou (alebo bez).
Široká škála materiálov vám umožňuje zvoliť správne riešenie, ale vaše vysnívané damske trekove topanky musia byť synchronizované s vašimi potrebami a terénom, na ktorý ich potrebujete. Je potrebné brať do úvahy množstvo faktorov, ako je hmotnosť topánky, materiál, vodotesnosť, tepelnú izoláciu (pri hľadaní obuvi na zimnú turistiku) a typ podrážky (mäkká alebo tvrdá).

CELKOVO OBUV NA TÚRY JE MOŽNÉ ROZDELIŤ NA TREKINGOVÉ TOPÁNKY NÍZKE A VYSOKÉ.Vysoké trekingové topánky (čiže topánky nad členok) (czyli buty za kostkę)

To je najlepšia možnosť, kedy idete do hôr, najmä ich vysoký typ. Zídu sa aj pri niekoľkodňových túrach s veľkým batohom na pleciach. Tento typ topánok s vysokým zvrškom zabezpečuje dobrú ochranu nohy (členka, šliach), ktorá je v takýchto topánkach menej náchylná na vykrútenie a iné úrazy. Výška topánok je nielen na ochranu členka: je to tiež bariéra pred medzi nohou a bahnom, blatom, dažďom, snehom, vlhkosťou atď.

Výhody: : dobre držia členok, ochránia v náročnom teréne, majú dobrú priľnavosť, sú odolné a teplé.
Nevýhody: : sú ťažšie, dlhšie vysychajú, horšie sa balia.

Nízke trekingové topánky

Perfektné na turistiku v nižších horách, v lesoch a po rovinách. Ich výhodou je, že sú ľahšie a pri chôdzi poskytujú viac slobody, čo umožňuje rýchlejšie tempo. Nechránia toľko členok ako vysoké topánky.

Výhody: : pohodlné, ľahké, rýchle na zabalenie.
Nevýhody:  malá podpora členka, menšia ochrana na nerovnom teréne a menšia amortizácia.
Dievča s batohom prechádzajúcim horským chodníkom v trekových topánkach

Sú lepšie vysoké alebo nízke trekingové topánky?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Pri výbere správnej turistickej obuvi sa počíta všetko od vonkajších faktorov po fyzický tvar, techniku aj skúsenosti. Všeobecne:

  • Nízke dámske trekové topánky sú skvelou voľbou pre krátke túry v dobrých podmienkach a s malou alebo žiadnou záťažou.
  • Vysoké trekové topánky dámske sú najlepšou voľbou na dlhšie túry a do zlých, chladných a mokrých podmienok, v nerovnom horskom teréne a na celodenné túry s ťažkým batohom.


Lacné trekové topánky - na čo treba pamätať pri nákupe?


Keď budete kupovať dámske trekingové topánky, zoberte do úvahy nasledujúce veci:


Materiál

Kupujúc trenikgové topánky je potrebné si dať pozor na materiál, z ktorého sú vyrobené. Aké tkaniny sú najlepšie do trekových topánok?

Koža
Odolná turistická obuv vyrobená z kože je skvelá z dôvodu odolnosti proti vode a oderu, ale zvyčajne je drahšia, ťažšia a nie tak priedušná ako syntetický zvršok.


Syntetika
V moderných topánkach sa bežne vyskytujú trekové topánky dámske so syntetickými zvrškami (polyester, nylón a takzvaná „syntetická koža“). Sú ľahšie ako koža, rýchlejšie schnú a zvyčajne sú aj lacnejšie, ale nie sú také pevné a odolné ako zvršky z kože.


Vodoodolné membrány
Topánky označené ako „nepremokavé - vodoodolné“ majú zvršok s nepremokavých priedušných membrán (napríklad Gore-Tex® alebo eVent®). Nepremokavá a priedušná membrána umiestnená medzi vonkajším materiálom a vnútornou výstelkou poskytuje spoľahlivú ochranu, vďaka ktorej budú vaše nohy v suchu a pohodlí po celú dobu životnosti obuvi.

Podrážka

Podrážka je ďalším prvkom obuvi, ktorý určuje vašu bezpečnosť a pohodlie pri túre.

Podrážka je vonkajšia časť topánky, ktorá sa dotýka zeme. V trekových topánkach hrá dôležitú úlohu vzor na podrážke (protektor). Najčastejšie sa odporúčajú podrážky Vibram. Ich dezén obsahuje drážky, výstupky a zarážky, ktoré boli testované, aby zabezpečili dobrú priľnavosť na skalách a kameňoch a optimálnu trakciu na blate a tráve.

Podrážka má byť tvrdá alebo mäkká?
Výber mäkkosti podrážky závisí od terénu, ktorým sa obvykle pohybujete. Topánky s tvrdou podrážkou sa vám budú hodiť, keď plánujete náročné treky, prudké stúpania a vysokohorské lezenie. Ak idete na turistiku do hôr, kde budete chodiť hlavne po určených chodníkoch, oplatia sa topánky s polomäkkou a mäkkou podrážkou. Pri výbere podrážky používajte triedy tvrdosti podrážky stanovené Alfonsom Meindlom.


Pohodlie

Nakoniec je najdôležitejšie pohodlie a komfort používateľa. V trekových topánkach sa musíte cítiť dobre. Mali by tesne priliehať, nespôsobovať odreniny a nestláčať žiadne časti chodidla. Potom budú vaše túry určite pohodlné a príjemné.

Zobraziť viac záznamov z September 2020
pixel